Zoeken Vraag het forum

Pro-Ana levensgevaarlijk

In Nederland lijden ongeveer 5600 mensen aan anorexia nervosa. Hier komen jaarlijks ongeveer 1300 jonge mensen (meestal vrouwen) bij. Van alle psychiatrische ziekten overlijden de meeste mensen aan anorexia nervosa. Het blijkt dat veel meisjes die in behandeling zijn voor anorexia, tijdens hun ziekte regelmatig websites die anorexia als leefstijl stimuleren bezoeken. Maar zijn deze Pro-Ana sites niet levensgevaarlijk?

Pro-Ana-sites gevaarlijk

Op de pro-Ana websites staan tips om snel veel af te vallen en om te braken. Daarnaast bevatten ze fora waarin tips worden gegeven over afvallen en allerlei mogelijkheden om het ideale gewicht te berekenen. Hierbij liggen de gebruikte waarden vaak veel lager dan de medische geaccepteerde normen.

Nieuw fenomeen op Pro-Anna sites

Op de Pro-Ana sites bestaat sinds enige tijd nu ook een nieuw fenomeen; de zogenaamde coaches. Deze mensen doen alsof ze meisjes willen helpen, maar in werkelijkheid zijn ze erop uit om de meisjes te misbruiken. Onder het mom van een totale bodycheck vragen ze de meisjes om verschillende naaktfoto’s te sturen. Hiermee zouden ze dan advies kunnen geven over waar de meisjes dan precies af moeten vallen. In andere gevallen geven de coaches aan dat ze meisjes wel willen helpen, maar dat dit alleen in ruil voor seks kan.

Ex-gebruikers vinden de pro-Ana-sites levensgevaarlijk. Het sterftecijfer van anorexia is het hoogste van de psychiatrische aandoeningen en ligt tussen de 5 en 21% door ondervoeding en suïcide.

Zoek goede hulp

Wanneer je last hebt van een eetstoornis en je hebt het gevoel dat je niet bij je ouders terecht kunt, of vind je het idee te eng? Ga dan naar de vertrouwenspersoon op school. Zij mogen vertrouwelijke informatie niet doorspelen naar ouders en kunnen je verder adviseren. Een andere goede mogelijkheid is de huisarts, die ook een geheimhoudingsplicht heeft.

Daarnaast zijn er organisaties die wel de insteek hebben om je te helpen. Weet is een landelijke organisatie voor mensen met een eetstoornis en voor mensen in hun omgeving. Weet geeft voorlichting over het ontstaan, het verloop en de behandelmogelijkheden van eetstoornissen zoals anorexia, boulimia en binge eating disorder. Daarnaast geeft de vereniging mensen die op welke manier dan ook met een eetstoornis te maken hebben, de gelegenheid om ervaringen uit te wisselen.

Maar ook Proud2Bme is een site die informatie verstrekt zonder iemand zijn of haar zelfbeeld te vermorzelen. Hier ligt de focus op het positief omgaan met een eetstoornis en het herstel ervan.

 

Bronnen: nji, Proud2Bme en NOS

Kennisbank

Gerelateerde onderwerpen

Hypochondrie is een serieuze aandoening
5 min leestijd

Hypochondrie is een serieuze aandoening

6 min leestijd

Hoe herken je een eetstoornis?

6 min leestijd

Anorexia, hoe herken je dit? En wat kun je er aan doen?

Maak nieuw onderwerp

Houd er rekening mee dat dit een openbaar forum is. Deel daarom geen persoonlijk gevoelige informatie zoals medische gegevens of contactgegevens.

Upload bijlagen

Maximaal toegestane bestandsgrootte is 8 MB



Voeg nog een bestand toe

Het Forum is niet bedoeld ter vervanging van een artsenbezoek. Neem bij een medische noodsituatie altijd contact op met uw (huis)arts of bel 112!

Geen foto’s van ontlasting uploaden. Deze worden verwijderd, omdat ze geen toegevoegde waarde hebben.

Wil jij op de hoogte blijven van het laatste nieuws op Dokter.nl?

Schrijf je dan nu in voor de nieuwsbrief!

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.